Sepetim
TAMAMEN ÜCRETSİZ AYAKKABI XML BAYİLİK SİPARİŞLERİNİZE HEDİYE PAKETİ VE NOT YAZDIRMA İMKANI! KREDİ/BANKA KARTI İLE BAKİYE EKLEME ÇOK YAKINDA!
TAMAMEN ÜCRETSİZ AYAKKABI XML BAYİLİK KREDİ/BANKA KARTI İLE BAKİYE EKLEME ÇOK YAKINDA! SİPARİŞLERİNİZE HEDİYE PAKETİ VE NOT YAZDIRMA İMKANI!
TAMAMEN ÜCRETSİZ AYAKKABI XML BAYİLİK SİPARİŞLERİNİZE HEDİYE PAKETİ VE NOT YAZDIRMA İMKANI! KREDİ/BANKA KARTI İLE BAKİYE EKLEME ÇOK YAKINDA!
TAMAMEN ÜCRETSİZ AYAKKABI XML BAYİLİK KREDİ/BANKA KARTI İLE BAKİYE EKLEME ÇOK YAKINDA! SİPARİŞLERİNİZE HEDİYE PAKETİ VE NOT YAZDIRMA İMKANI!

Popüler Sorular

Saat 15:00’a kadar verdiğiniz siparişleriniz aynı gün kargoya verilir ve en geç 1-3 iş günü içerisinde elinize ulaşmaktadır. (Mobil Bölgeler Hariç)
Siparişleriniz anlaşmalı olduğumuz Sürat Kargo ve Ptt Kargo ile gönderilmektedir.

MurphyFashion.com Türkiye’nin her yerine ürün teslimatı yapmaktadır. Anlaşmalı olduğumuz kargo şirketi bulunduğunuz lokasyon 'da yok ise, PTT Kargo veya Sürat Kargo ile mobil bölgelerden belli günler içerisinde dağıtımı sağlanacaktır.

Mobil Bölge Nedir?: Mobil alan olarak tanımlanan bu bölgeler, operasyonel olarak standart hizmet alanları dışında kalan, haftanın belirli günlerinde teslimat yapılan mevkii ya da yerleşim birimleridir.

Şuan sadece Türkiye sınırları içerisinde satış ve teslimat sağlamaktayız.
Eğer siparişiniz kargoya teslim edilmediyse, siparişinizi iptal etmek için WhatsApp Destek hattımızdan veya İletişim sayfamızdan bize yazarak iptal işlemlerini başlatabilirsiniz.

Siparişiniz depo birimimiz tarafından paketleme aşamasında kargo yetkililerine teslim edilmeden önce, 2 aşamalı hasar/defo kontrolünden geçmektedir. Bu sebeple ürünlerimizin hasarlı gönderimi önlenmektedir. Buna rağmen ürününüz hasarlı bir şekilde size ulaştı ise; Kargo Görevlisi siparişinizi adresinize ulaştırdıktan sonra teslimat sırasında dış pakette hasar kontrolü yapın, hasar gördüğünüz taktirde 'Hasar Tespit Tutanağı' hazırlatın.

Hasarı teslimat sonrasında gördüğünüz taktirde ilgili şubeyi arayarak, Hasar Tespit Tutanağı hazırlamalarını söylemeniz gerekmektedir. Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyor ise, lütfen en kısa sürede WhatsApp Destek hattımızdan veya İletişim sayfamızdan bize yazarak bizimle iletişime geçin.

Web sitemizin sağ üst kısmında bulunan 'Sipariş Takip' bağlantısına tıklayıp, E-Posta ve Sipariş Numaranızı yazarak sorgulayabilir veya, 'Siparişlerim' sayfasından siparişinizin detayına gidip, kargo takip bağlantısına tıklayıp öğrenebilirsiniz.
Ürün iade süresi içerisinde tarafımıza gönderdiğiniz taktirde gerekli kontroller sağlanarak ve stoklarımızda bulunması halinde ürün/ürünlerin değişimi sağlanacaktır. Ürün stoklarımızda bulunmaması durumunda para iade işlemi yapılacaktır. Lütfen iletişim kanallarımızdan müşteri temsilcilerimizle iletişime geçiniz.
Ana Sayfada bulunan “Hesabım” bölümündeki 'Siparişlerim' kısmından siparişinizin son durumunu kontrol ediniz. Eğer sipariş durumunuz 'Kargoya Verildi' ya da 'Kargo Taşıma' durumuna geçmemiş ise adres değişikliği talebinizi hızlı bir şekilde WhatsApp Destek hattımızdan veya İletişim sayfamızdan müşteri temsilcimize iletmeniz gerekmektedir. Saat 17:00'den sonra bildireceğiniz adres değişikliği talebiniz işleme alınamayacaktır.
Anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri resmi tatillerde ve mesai saatleri dışında dağıtım yapmamaktadır.
Yasal olarak faaliyet göstermekteyiz ve tüm siparişlerinize fatura kesmekteyiz. Ürününüzün faturasını hem kargo paketinizle birlikte gönderiyoruz, ayrıca elektronik faturanızı PDF formatında E-Posta adresinize iletiyoruz.
Web Sitemizde yer alan tüm ürünlerimizin fiyatları KDV dahildir.
Yasal olarak sipariş faturasını paket üzerinde gönderme zorunluluğu vardır. Dolayısıyla siparişlerinize ait resmi faturalarınızı sizin adınıza keserek ürünün ambalajının üzerinde gönderilmektedir.